שמן זית לטיפול בעור יבש
תכשיר שמן זית עם אומגה 3 נמצא יעיל כטיפול בעור יבש ונוקשה אצל חולים הסובלים מאי ספיקה ורידית. התכשיר נמצא בשימוש המחלקה לכירורגיה פלסטית של שירותי בריאות כללית במרכז הרפואי לין בחיפה.
יוכי באואר

- מוגש באדיבות שירותי בריאות כללית -

אחד הסיבוכים הנפוצים אצל חולים הסובלים מאי ספיקה ורידית הוא עור יבש קשה בעקב, בכף הרגל ובשוקיים. בעור הקשה מופיעים סדקים דרכם חודרים חיידקים אשר גורמים לזיהום דמוי שושנה ובהמשך מתפתחים כיבים כרוניים קשיי רפוי. החולה סובל מכאבים חריפים בקצות הגפיים ומעקצוצים. התכשירים הקיימים כיום מביאים להקלה חלקית וזמנית ללא ריפוי.

צוות בראשותו של פרופ` ירון הר-שי, מנהל כירורגיה פלסטית במרפאת לין ובמרכז הרפואי כרמל, בשיתוף עם ד``ר שאול אגר, פיסיולוג המתמחה במוצרי שמן זית, חיפשו אחר תכשיר שיאפשר שיקום העור.

הנחת היסוד של החוקרים הייתה שאי תפקוד העור אצל חולים אלה נובע משיבוש בצריכה של השומנים, הן בכמות והן באיכות. יש צורך במציאת שומנים התואמים לממברנות הגוף שיאפשרו את שיקומו של העור הפגוע. בשמן הזית נמצא הרכב של חומצות שומן האופטימלי לגוף האדם והוא מכיל כמות גדולה של נוגדי חימצון ומרכיבים נוספים בעלי ערך מוסף לגוף כמו ויטמין E ומרכיבים אנטי באקטריליים ואנטי ויראליים.

ד``ר שאול אגר, בשיתוף עם פרופ` ניימן מהפקולטה להנדסת מזון וביוטכנולוגיה בטכניון, הוציאו פטנט על שיטה שפיתחו למיצוק שמן הזית, ללא תוספת מים, ללא חומרים סינתטיים ותוך נטרול הריח.

התכשיר המסויים שפותח לטיפול בעור הרגליים הפגוע כולל בנוסף על שמן הזית האיכותי גם חומצות שומן מסוג אומגה 3 בריכוז הגבוה ביותר מכל תכשיר אחר המצוי בשוק.
צוות המחלקה לכירורגיה פלסטית של הכללית במרפאת לין, בחן את התכשיר על מטופלים שלכולם רקע רפואי עם דרגת חומרה דומה של עור יבש וקשה בשתי הרגליים.

גפה אחת טופלה בתכשיר שמן הזית והאחרת בתכשיר משמן מקובל. תוצאות המחקר העידו ששמן הזית הביא לשיפור משמעותי שהתבטא בירידה עד העלמות בתופעות של יובש נוקשות ובקיעים בעור אצל 86% .

בקבוצת הביקורת: רק 29% הציגו שיפור בתופעות אלו.

החוקרים מעריכים שהתכשיר החדיש הינו פריצת דרך טיפולית שתאפשר שיפור מצבם של חולים עם בעיות עור קשות ברגליים ובעתיד יתכן שניתן יהיה להשתמש בו לריפוי בעיות עור נוספות.מאמר נוסף:

השפעות בריאותיות של שמן זית / ד"ר ברוריה טל