שמן זית נגד סרטן השד
הוכחות מדעיות נוספות לסגולותיו של שמן הזית: חומצה אולאית שמהווה מרכיב עיקרי בשמן מפחיתה את השפעתו הגן החשוב ביותר ביצירת
גידולים סרטניים בשד
ד"ר שמואל גבעון

- מוגש באדיבות שירותי בריאות כללית -

תזונה ים-תיכונית שעשירה בפירות, ירקות ובעיקר בשמן זית, יכולה למנוע התפתחות סרטן השד. כך טוענים חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת נורת'ווסטרן בשיקאגו. לדבריהם, המפתח לסגולותיו של שמן הזית הוא במרכיב העיקרי שלו חומצת שומן (OLEIC ACID).
ד``ר חברייר מננדז שעמד בראש צוות החוקרים אמר שחומצת השומן בולמת את הפעילות של אונקוגן שנקרא HER-2/neu, שגורם להופעת סרטן ונמצא בערך ב - 30 אחוזים מסרטני השד. ``יש לנו עכשיו משהו שעשוי להסביר מדוע תזונה ים-תיכונית כל כך בריאה``, אמר ד"ר מננדז.
רופאים וחוקרים כבר שמו לב שאכילת מזון ים-תיכוני מפחיתה את הסיכון להתפתחות סרטן השד ומחלות נוספות כמו מחלות לב, אבל עד כה לא הבינו את הסיבה לכך.

ד"ר מננדז וחבריו בארה``ב ובספרד בדקו את ההשפעה של חומצת השומן במחקרי מעבדה על תאי סרטן השד. ``אנו יכולים להראות שהמרכיב העיקרי של שמן הזית, חומצת שומן, יכולה להפחית את השפעתו של האונקוגן (גן גורם סרטן) החשוב ביותר בסרטן השד``, הסביר. ``המקור החשוב ביותר לחומצת השומן הזאת הוא שמן זית``.

החוקרים מצאו שחומצת השומן לא זו בלבד שדיכאה את הפעילות של האונקוגן, אלא שיפרה גם את היעילות של התרופה לטיפול בסרטן השד - הרצפטין שמיוצרת ע``י החברה השוויצרית רוש ופועלת נגד האונקוגן HER-2/neu.
חולות סרטן השד עם גידול שמכיל את האונקוגן HER-2/neu סובלות מהסוג היותר תוקפני של המחלה והפרוגנוזה שלהן גרועה. ``אין כל עדות ששמן זית רעיל``, פסק ד"ר מננדז, שדיווח על ממצאיו בעיתון הרפואי Annals of Oncology. ``הוא בטוח לחלוטין לצריכה``, הוא הוסיף.

יותר ממיליון מקרים חדשים של סרטן השד מאובחנים בעולם מדי שנה (כ - 4,500 מקרים חדשים בשנה בישראל). בשנת 1998, המחלה גרמה ל - 1.6 אחוזים מתמותת הנשים בעולם, וזאת על פי הסוכנות הבינלאומית למחקר הסרטן בליון, צרפת.
חומצה אולאית פועלת נגד האונקוגן בצורה שונה מהרצפטין ומגבירה את היעילות של התרופה אבל מננדז מדגיש שלמרות שתוצאות המעבדה מבטיחות, יש צורך במחקרים נוספים. החוקרים מקווים לגלות את המכניזם באמצעותו החומצה האולאית מתבייתת על האונקוגן, ומתכננים מחקרים על חיות עם סרטן השד כדי לבדוק אם דיאטה עשירה בשמן זית משנה את הפעילות של האונקוגן וההשפעה של התרופה הרצפטין.

בישראל, אחת מכל תשע או שמונה נשים יהודיות תחלה בסרטן השד. לעומת זאת, רק אחת מכל 18 נשים ערביות חולות במחלה. ההבדל המשמעותי נובע בעיקר מסיבות אחרות: לידות בגיל צעיר יותר והרבה יותר שנות הנקה (שמגינות על השד מאסטרוגן) הן הסיבות העיקריות להבדל הזה. אבל לאור הממצאים של המחקר הנוכחי, ייתכן בהחלט שגם לשמן הזית, המצוי בשימוש רב במטבח הערבי, יש חלק ביצירת ההבדל המשמעותי הזה.

הכותב הוא רופא משפחה בקבוצת שירותי בריאות כללית


מאמרים נוספים:

שמן זית לטיפול בעור יבש / יוכי באואר

השפעות בריאותיות של שמן זית / ד"ר ברוריה טל